تفاوت گیاه خواری و خام گیاه خواری

 گیاه خواری و خام گیاه خواری : شباهت این 2 رژیم غذایی در استفاده نکردن از محصولات حیوانی است، گیاه خواری به مراتب بهتر از گوشت خواری بوده که در آن موادغذایی حرارت داده می شوند، اما در خام گیاه خواری، موادغذایی به صورت خام استفاده می شوند، علاوه بر این بدون تجویز هیچ گونه دارو و تنها با تغییر برنامه غذایی بسیاری از بیماری ها درمان می شوند و دلیل استفاده از مواد غذایی خام در رژیم خام گیاه خواری این است که در گوشت خواری موادغذایی در دمای بالای 50 درجه سانتی گراد حرارت می بینند و همه ویتامین ها از جمله ویتامین C از بین می رود.

خام گیاه خواران چه می خورند؟

افراد خام گیاه خوار از گوشت، لبنیات، برنج و هر غذایی که پختنی باشد استفاده نمی کنند اما تمام غذاها از جمله پیتزا، آش و کوفته را در برنامه غذایی خود دارند که با جوانه ها پخته می شوند و در وعده صبحانه هم از مغز بادام، بادام هندی، بادام زمینی، پودر نارگیل و شیر بادام استفاده می کنند.

خام گیاه خواری برای مواد غذایی حذف شده از رژیم، جایگزین های مناسبی ارائه می دهد، به طور مثال شیر بادام، شیر فندق و شیر پسته جایگزین مناسبی برای شیر هستند، برای تهیه شیر بادام، ابتدا بادام را خیس و با یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری عسل در مخلوط کن بریزید و همین روش برای تهیه شیر فندق و شیر پسته هم استفاده کنید، میوه ها و سبزیجات هم حاوی پروتیین، آهن و ویتامین های گروه B هستند که جایگزین مناسبی برای انواع گوشت به شمار می روند.

این بیماری ها را با خام گیاه خواری درمان کنید

برنج، گوشت، لبنیات، ترشیجات و قهوه درصد اسیدی خون را افزایش می دهد و امکان رشد میکروب در آن را زیاد می کند، خام گیاه خواری به تنظیم میزان اسید خون کمک می کند و علاوه بر آن در روند درمانیبیماران دیالیزی، دیابتی ها، سرطانی ها و مبتلایان به پسوریازیس (بیماری شایع پوستی) موثر است.

در انجمن خام گیاه خواری حدود 5 هزار نفر از بیماران مبتلا به پسوریازیس بهبود پیدا کرده اند،همچنین افراد دیابتی که 300 واحد انسولین دریافت می کردند با تغییر سبک غذایی و خام گیاه خوار شدن امروز حتی یک واحد انسولین هم مصرف نمی کنند، البته این افراد تا پایان عمر باید این رژیم را ادامه دهند و از هیچ نوع غذای پخته شده استفاده نکنند، همچنین شمار زیادی از بیماران دیالیزی با خام گیاه خواری دیگر نیازی به دیالیز ندارند و به روال عادی زندگی خود باز می گردند.

تاثیر رژیم غذایی خام گیاه خواری در کاهش وزن: چربی های اضافی در بدن مانند وزنه های سنگینی هستند که در دست های شما قرار دارد و تا زمانی که این وزنه ها را زمین نگذارید به آرامش نمی رسید، در رژیم خام گیاه خواری بدن این چربی های اضافه را می سوزاند و فرد به وزن ایده آل دست پیدا می کند، افرادی در انجمن وجود دارند که در مدت زمان 2 ماه موفق به کاهش وزن 20 کیلوگرمی شده اند.

ملکه انگلیس خام گیاه خوار است

فرانسه، استرالیا، اسپانیا، آمریکا و مخصوصا انگلیس ازجمله کشورهای پیشتاز در این زمینه هستند و حتی ملکه انگلیس هم از رژیم غذایی خام گیاه خواری استفاده می کند.

وی نحوه شروع برنامه خام گیاه خواری را این گونه عنوان کرد: برای خام گیاه خوار شدن، برنامه غذایی و کتاب هایی در مورد خام گیاه خواری ارائه شده است البته تغییر رژیم غذایی به تدریج و مرور زمان اتفاق می افتد و برای فردی که در هفته 5 وعده گوشت مصرف می کند باید وعده های غذایی پخته روزانه را به تدریج کم کرد و در نهایت فرد غذای پخته استفاده نکند، همچنین افراد خام گیاه خوار باید نوشابه، شیرینی ها، چیپس و پفک را کنار بگذارند و از خشکبار به عنوان تنقلات استفاده کنند.


یک نمونه برنامه 40 روزه خام گیاه خواری:

شاید شنیده باشید که مردم می گویند اگر تا ۴۰ روز اگر یک کاری را انجام دهید این کار بعد ۴۰ روز به یک عادت روتین زندگی تبدیل می شود، اکنون که شما اضافه وزن دارید و تصمیم جدی به تغییر سبک غذایی خود دارید این ۴۰ روز را با رژیم گیاهی ما همراه باشید:

◊ توجه مهم: در صورتی که علاوه بر اضافه وزن از بیماری خاص دیگری رنج می برید قبل از شروع برنامه حتما جهت راهنمایی با پزشک متخصص رژیم را درمیان بگذارید.

1 – صبح ناشتا یک قاشق چایخوری زیره سیاه + یک لیوان آب ولرم+ آب یک عدد نارنج یا لیمو ترش تازه

2 – صبحانه نیم ساعت بعد یک نوع میوه یا آب میوه و سبزیجات به میزان اشتها

3 – نیم ساعت بعد از صبحانه تا ظهر از میوه های آفتاب خشک به مانند توت خشک، انجیر خشک، مویز سیاه، برگه هلو، برگه زرد آلو و عناب استفاده گردد.

4 – ناهار: یک کاسه سالاد شامل سبزیجات و صیفی جات دلخواه + ۳ قاشق غذا خوری کنجد خام + ۳ قاشق مویز سیاه + یک قاشق مربا خوری سیاه دانه + مقداری کم نمک و فلفل سیاه + مقداری روغن زیتون بو دار یا روغن کنجد + مقداری جوانه ماش (دلخواه) + آب نارنج یا لیمو ترش تازه

5 – نیم ساعت بعد از ناهار تا شب از میوه استفاده شود سعی شود بین مصرف هر نوع میوه به میزان اشتها نیم ساعت فاصله باشد و میوه ها مخلوط مصرف نگردد.

6 – شام: مخلوط مغز بادام خام + فندق خام + گردو به میزان نصف فنجان (هر سه نصف فنجان گردد) + نصف فنجان پودر نارگیل + ۲ عدد انجیر خشک + یک قاشق توت خشک + ۲ قاشق کنجد خام + ۲ عدد خرما بدون هسته + مقداری آب سرد و یخ خرد شده در مخلوط کن ریخته معجون پر انرژی درست کنید و میل فرمایید.

7 – شب هنگام خواب یک قاشق چایخوری تخم خرفه + آب یک عددنارنج یا لیمو ترش تازه

نکته 1: مهم این است که تغذیه طبیعی را شروع کنیم ولی افرادی هستند تمایل دارند طبق برنامه پیش بروند و این یک برنامه پیشنهادی است که شامل ویتامین ها و املاح معدنی فراوان به مانند پروتئین و کلسیم و … می باشد ولی می توان به هر نوعی که تمایل دارید برنامه را جا به جا کنید.

نکته 2: هفنه ای ۴ لیوان ترکیب آب کرفس + هویج جهت روند سریع پاکسازی بدن توصیه می گردد.

نکته 3: یک خام گیاه خوار موفق کسی است که از همه نعمت های گیاهی پروردگار به صورت خام استفاده کند و به هیچ عنوان تک خوری را توصیه نمی کنیم.

نکته 4: بهتر است ۸۰ درصد میوه فصل + ۱۰ درصد از سبزیجات و دانه ها و جوانه + ۱۰ درصد از مغزها استفاده گردد.

نکته 5: سعی شود در برنامه تغذیه طبیعی خصوصا در شروع از موز، کیوی، پسته، بادام هندی، قارچ، زیتون، بادام زمینی و لوبیا سویا استفاده نشود .

نکته 6: بهترین جوانه از نظر من جوانه ماش است.

/ 0 نظر / 7 بازدید